petek, 21. oktober 2011

Al' prav se piše … #6

Tokratni zapis namenjam predvsem sklanjanju nekaterih pogosto napačno sklanjanih samostalnikov in pridevnikov. Od živali, rastlin, sorodstvenih izrazov, pa vse do količinskih prislovov.
           
Sklon
Tjulenj* (m. sp., ed.)
Mati (ž. sp., ed.)
Hči (ž. sp., ed.)
Gospa (ž. sp., ed.)
Otroci (m. sp., mn.)
imenovalnik
tjulenj
mati
hči
gospa
otroci
rodilnik
tjulnja
matere
hčere
gospe
otrok
dajalnik
tjulnju
materi
hčeri
gospe
otrokom
tožilnik
tjulnja
mater
hčer
gospo
otroke
mestnik
tjulnju
materi
hčeri
gospe
otrocih
orodnik
tjulnjem
materjo
hčerjo
gospo
otroki

*Ženska oblika tjulnja je tjuljnica.
Nekatera druga uveljavljena imena živali nasprotnega spola so oven, košuta, medvedka, lisjak, zajklja, žabec, psica, maček, racman (racak).

Ovca (ž. sp., ed.): v rodilniku množine sta dovoljeni obe obliki: ovc ali ovac. Podobno opazimo pri vodah (tudi voda je števni samostalnik) – v rodilniku množine: vod ali voda.
Konj (m. sp., ed.): v rodilniku množine sta dovoljeni obe obliki: konj ali konjev
Govedo (sr. sp., ed.) je števni samostalnik, poznamo torej dvojinsko (govedi) in množinsko (goveda) obliko. Edninska oblika v rodilniku: reja goveda, množinska oblika v rodilniku: reja goved (ne vem, od kod mnogim reja govedi?). Podobno opazimo pri jagnetu, množinska oblika v rodilniku je jagnjet (reja jagnjet).
Drobnica (ž. sp., ed.) je neštevni samostalnik, reja drobnice.
Pridevnik iz besede junec (= mlad skopljen goveji samec) je junčji (npr. junčje meso), tudi sklanjamo ga podobno (orodnik: z junčjim).

Nagelj (m.sp., ed.) lahko sklanjamo s podaljšanjem osnove z -n (orodnik: z nageljnom) ali pa z izpadom polglasnika (orodnik: z nagljem).

Količinskih prislovov (pa tudi vseh ostalih prislovov), kot so več (veliko), manj (malo), nemalo in drugi, ne sklanjamo in ne spregamo! Oblika se jim torej ne spreminja.
Primer: Imel je ploščo z več/manj/nemalo kolonijami.

Da pa ne bo objava povsem nemikrobiološka:
Pri virusih ločimo lizogeni cikel ali lizogenijo in litični cikel (ne: lizni cikel). Fage, ki povzročajo nastanek lizogene celice, imenujemo temperatni ali temperirani (ne: zmerni). Fage, ki povzročijo lizo celice, imenujemo litični fagi. Fag je krajša oblika za bakteriofag.

Pri pregibanju besed je zelo koristen pregibnik Amebis Besana.

Ni komentarjev:

Objavite komentar

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...